Home Page

Who's Who on the Governing Body

 St Peter's Local Governing Body (LGB)

 

Tim Heavisides - Acting Chair of Governors & Foundation Governor

Nicki Cooper - Vice Chair of Governors & Trust Governor

Oliver Foster - Trust Governor

Andrew Arrowsmith - Parent Governor

Chris Mellings - Foundation Governor

Aimee Hawke - Co-opted Governor

Fiona Russell (Acting Headteacher) - Ex Officio

Julie Edwards (Nursery HLTA) - Staff Governor

Lee Tiratira - Parent Governor 

Vacancy - Co-opted Governor x2

Governor

Category

Appointed by

Term of Office Ends

Position

Aimee Hawke

Co-opted

Governing

Body

19/06/2021

 

Chris Mellings

Foundation

Diocese of Lichfield

20/03/2022

 
Tim Heavisides Foundation

Diocese of

Lichfield

07/09/2022 Acting Chair of Governors
Fiona Russell Acting Headteacher Governing Body

/

 

 

Nicki Cooper

MAT

MAT

25/06/2022

Vice Chair of Governors

Julie Edwards

Staff

Staff Election

26/01/2022

 

 

Oliver Foster

MAT

 

MAT

 

01/03/2021

 

 

Andrew Arrowsmith

Parent

Parent Election

01/07/2022

 

 

VACANCY x 2 Co-opted Governing Body  

 

 

Lee Tiratira

Parent

Parent Election

 

01/04/2023

 

 

Top